Историја

24.03.2020. год.

5. разред – одговори (задатак 1)

Хеленистичко доба и његова култура

1. То је доба које траје од освајања Александра Македонског (4. век п.н.е ) па до римског освајања Египта у 1. веку п.н.е). Хеленистичка култура је мешавина културе Грчке и народа Старог истока.

2. Александар је ратовао против персијског цара Дарија III, победио га у више битака (Граник, Ис, Гаугамела) и освојио Персију.

3. Александар и његова војска су се први пут сусрели са слоновима, исцрпљена војска је отказала послушност Александру па је поход прекинут.

4. Масовно венчање македонских и грчких  војника са Персијанкама, и женидба самог Александра са ћерком Дарија III.

5. Као центар хеленистичке културе и науке, по светионику на Фаросу и великој библиотеци.

Битке на карти су Граник, Ис, Гаугамела – то су најважније!

Александрија се налази у Египту и постоји и данас.

Поштовани ученици, сви ћете добити повратну информацију, а и нова задужења путем школског сајта – сви ваши маилови су уредно примљени.

Надам се да сте сви добро

Ваш наставник историје

ПОНАВЉАМ ОПЕТ – ЗАДАТКЕ ШАЉИТЕ ИСКЉУЧИВО У ТЕКСТУАЛНОЈ ФОРМИ, КАО ТЕКСТУАЛНЕ ФАЈЛОВЕ!

МОЖЕТЕ КОРИСТИТИ БИЛО КОЈИ ПРОГРАМ ЗА ОБРАДУ ТЕКСТА, ПА ЧАК И NOTEPAD И WORDPAD КОЈИ ДОЛАЗЕ УЗ СВАКИ WINDOWS И ВРЛО СУ ЈЕДНОСТАВНИ ЗА УПОТРЕБУ.

ПРЕДАЈУ РАДОВА  ЗА ОВАЈ ЗАДАТАК ВИШЕ НЕЋУ ПРИМАТИ!