11.05.2020. год.
Наставна област | БИОДИВЕРЗИТЕТ – БИОЛОШКА РАЗНОВРСНОСТ |
Наставна јединица | Дефиниција и појам биодиверзитета |
Врста (тип) часа | Обрада |
Биодиверзитет је разноликост живог света на планети. То је појам који обједињује све врсте на нашој планети. Биле оне живе или изумрле. Не постоји кутак планете Земље који није насељен живим организмима. Од области супер погодних за живот, до оних мрачних, хладних, чак и отровних делова планете живот свуда буја.Услови за живот су различити па се и живот адаптирао на различите начине.Пустиње, шуме, прашуме, гротла вуклана, мора, морско дно, пећине, ливаде и ледена пространства… Где год отишли пронаћићете живе организме. Ако несложене вишећелијске организме, онда бар микроскропска бића.
БИОДИВЕРЗИТЕТ ОБУХВАТА
- ГЕНЕТИЧКИ диверзитет
- Диверзитет врста – СПЕЦИЈСКИ диверзитет
- ЕКОСИСТЕМСКИ диверзитет
- Генетички диверзитет Је скуп гена свих јединки, свих врста на нађој планети. Сваки организам има јединствену и непоновљиву комбинацију гена.Генетички диверзитет се можда најбоље види на људима, који се разликују по боји коже, висини, боји очију, косе, тежини…
- Диверзитет врста – специјски диверзитет Све врсте на нашој планети од постанка живота до данас представљају специјски диверзитет. Научници су до данас открили око 1,8 милиона враста. Нико не зна колико живих организама тачно има, али се претпоставља да је тај број око 10 милиона различитих врста живих организама који живе на Земљи. Свака жива врста се међусобно разликује и јединствена је. Од најмањих бића великих тек неколико микрона до највећих китова дугачких и по 30 метара. Та разноликост је управо специјски диверзитет
- Екосистемски диверзитет Шуме, пустиње, ливаде, језера, реке, океани, корални гребени, баре и остали екосистеми у којима живе различити организми спадају у екосистемски диверзитет.