28.03.2020. год.
Често се дешава да ученици имају потешкоћа у учењу, или не могу да науче јер им је тешко да градиво разумеју или запамте, или науче али брзо забораве. Уколико полазимо од учења које има за циљ да механички меморише информације, односно како се једноставније каже „да бубамо“ нормално је да ће се знање брзо изгубити, да ће се оно што смо учили брзо заборавити.
Цртање мапа ума је једна од техника које омогућавају да убрзамо учење и да нам знање остане трајно. Цртањем мапа ума учинићемо процес учења занимљивијим, креативнијим и забавнијим. Ове мапе се могу примењивати у било ком аспекту живота, било да би побољшали учење или да би направили неки животни план, пословни план или једноставно јасно одредили неки циљ. Све што вам треба је ваша креативност и машта. Мапе нам помажу да приликом учења путем цртежа прикажемо оно најбитније и тако запамтимо суштину.
Како се оне цртају?
За почетак вам треба већи бели папир без линија и неколико фломастера разних боја, може и маркера али се не препоручује црна боја јер је битно да је мапа што шаренија. Када правимо мапу садржаја које желимо да научимо полазимо од главног појма који се пише или црта у самом центру папира (на доле приказаној фоторафији главни појам је врсте речи). Он би требало да је што занимљивије представљен (што шареније, у виду неке слике…) јер наш мозак воли боје, слике и што је интересантније он лакше и брже памти.
Када смо осмислили главни појам потребно је да размислимо које су прве асоцијације на дати појам (ако учимо нешто ново прочитаћемо и извући оно што је најважније у вези с тим појмом који смо изабрали да нам буде у центру, а у ствари га боље објашњава), повлачимо линију (у другој боји) од главног појма и пишемо реч која је асоцијација на дати појам (на датој слици први појам који се пише је „глаголи“). Та линија која се повлачи од центра папира ка спољашњим деловима папира зове се грана и може се даље ширити у још мање гранчице као што је приказано на слици (глаголи се гранају на то шта означавају: радњу, стање и збивање). Потом повлачимо нову грану од центра и наводимо следећу асоцијацију (у датом примеру то је „именице“) и тако даље.
Мапе могу бити једноставније, да имају само неколико грана, а могу бити и доста сложеније, све зависи од ваше маште. Дајте себи слободу да експериментишете и користите што разноврсније облике, боје, сличице, појмове… Битно је да вам мапе буду што занимљивије јер ће тако остати дуже у сећању.
Предности мапа ума су у томе што ћете брже учити градиво, лакше учити разне предмете (могуће је радити мапе из билогије, хемије, физике… Пробајте!), увек нам добро дође мапа када треба да поновимо градиво, јер смо оно најбитније путем цртежа приказали, научићете да одвајате битно од небитног приликом учења и учење ће вам бити много забавније.
Истраживања су показала да се знања брзо заборављају уколико се не користе, а да ће наш мозак последње заборавити, а прво се сетити неке слике или цртежа. Мапе ума вам пружају могућност да целу књигу прикажете на овакав начин, да песму дочарате на овакав начин, да напишете формуле из математике, хемије, да поновите градиво из било ког предмета.
Верујем да сви знате реченицу: „Једна слика вреди хиљаду речи“, зато пробајте ову технику учења, видећете да је забавно.
Ваш педагог Мирјана Поповић